112 Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Bilindiği üzere 112 hattı ambulans çağrı hattı olarak bilinir. Ambulansa ihtiyaç olduğu durumlarda bu numara aranarak yetkili kişi ile iletişime geçilir. Peki, 112 hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir? Birlikte inceleyelim.

112 Nedir?

112 hizmeti sağlığın tehlikeye girdiği anlar için aranan özel bir telefon numarasıdır. Öncelikle tüm telefon hatlarında ücretiz bir hizmet sunar. Kaza ve olay anında arandığı taktirde en kısa zamanda olay yerine ambulans ve sağlık ekipleri yönlendirilir. Bu numaranın herkes tarafından bilinmesi gerekir. Gelen sağlık ekipleri hastaya ilk yardım uygulamaları yaparak hayata döndürmeye çalışır. 112′ ye verilen doğru bilgiler hastanın hayatının kurtulması açısından oldukça önemlidir.

112 Ne Zaman Aranır?

112 her saatte aranabilir. Gece ve gündüz fark etmez. Özellikle sağlığı tehlikede olan bir kişi mevcutsa en kısa zamanda ambulansı aramak gerekir. Trafik kazası, boğulma vakası, yaralanma, elektrik çarpmaları, patlamalar gibi durumlar sağladığı tehlikeye sokar. Bu durumlarda 112 aranmalı ve kişi durumu, adres gibi konularda bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Yaşanan doğal afetlerde de ilk aranan telefon numaralarından biri bu numaradır.

112 hakkında bilmeniz gerekenler

112 Arandığı Zaman Hangi Bilgiler Sağlık Ekiplerine Verilmeli?

Herhangi bir tehlike ile karşı karşıya iseniz ve 112 nolu numarayı a​radıysanız hattı gereksiz yere meşgul etmeyin. Doğru ve eksiksiz bilgiler vermeye dikkat edin. Peki bu bilgiler nelerdir?

Verilmesi gereken bilgiler şunlardır:

  • Kendi adınız soyadınız
  • Kazanın yaşandığı adresin tam konumu
  • Kazanın nasıl gerçekleştiği
  • Yaralıların durumu
  • Yaralı sayısı
  • Size ulaşabilecekleri ikinci bir telefon numarası

Bu bağlantıları 112 ekipleri ile paylaşmak kısa zamanda yardımın ulaşması açısından çok önemlidir. 112 ekiplerinin sorduğu sorulara sakin şekilde cevap vermek gerekir. Endişe halinde verilen eksik bilgiler yaralıların hayatını tehlikeye sokar.

112 Hangi Durumlarda Gelmez?

112 ekipleri acil vakalarda müdahale eder. Örneğin evde yatan felçli bir hastanın günlük bakımı için ambulans aranmaz. Evde bakım hizmeti altına çalışan ekipler vardır. Bu gibi durumlarda bu ekipler ile iletişime geçmek gerekir. Telefon hattını boş yere meşgul etmek acil vakalara erişmeyi engeller. Bu yüzden herhangi bir acil vaka söz konusu değilse ambulansı aramak doğru değildir. Enjeksiyon, serum takma, cenaze nakilleri gibi işlemler için ambulans hizmeti alamazsınız.

112 Ambulans Ne Kadar Sürede Olay Yerinde Olur?

Ambulansların geçiş önceliği vardır. Ambulans arandığı taktirde mevcut konuma en yakın istasyona haber gider. Ekipler haberi alır almaz yola çıkar ve en kısa zamanda olay yerinde olur. Fakat bazı durumlarda olay yerine gecikmeler olabilir. Örneğin trafik, olumsuz hava koşulları, eksik adres bilgisi olay yerine ulaşmaya engel olan unsurlardır. Bazı durumlarda adrese yakın istasyonda yer alan ambulans ekipleri görevde olabilir. Bu durumda adrese en yakın diğer bir ambulans yönlendirilir. Buda zaman kaybına neden olabilir.

112 Acil Ambulans Hizmeti Ücretli Midir?

Bu hizmet Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ücretsiz bir hizmettir. Acil durumda olan hastaları ücretsiz şekilde yetkili sağlık kuruluşuna iletilir. Yurt genelinde ücretsizdir fakat bazı durumlarda bir miktar ücretler talep edilebilir. Ambulans çeşidine göre fiyat faktörü değişiklik gösterir. Özel kiralanan ambulanslara ödemeler yapılması gerekir.

Örneğin nakil ambulansları için ilk yarım saat ücretsizdir. Geri kalan zamanda yapılan yolculuk halinde ise bir miktar para talep edilir. Özel ambulanslar şehir içi veya şehir dışı mesafeye göre ücretlendirilir. Travma vakaları, tıbbi müdahalelerin yapıldığı durumlar ve sevk işlemlerinde hasta nakil ambulansı hastadan herhangi bir ücret talep etmez.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz