Acil Yardım Ambulansının Donanımı Nasıl Olmalıdır?

Acil yarım ambulansı acil durumlarda hastalar için çağrılan ambulanstır. Acil yardım ambulans sağlık bakanlığına bağlı kamu ambulans da olabilir özel ambulans şirketinden gelen bir ambulansta olabilir. Özel şirkete bağlı acil yardım ambulansları da yine sağlık bakanlığı kontrolündedir. Bir acil yardım ambulansının donanımı bellidir. Acil yardım ambulansında ekipmanın eaksik ve yetersiz olması hastanın hayatını riske sokabilir. Hasta nakil hizmeti için bizimle iletişime geçin.

Solunum Sistemini Desteklemeli

Acil yardım ambulansında eksiksiz olması gereken ilk donanım solunum desteğidir. Acil durumdaki hasta nefes almakta zorlanabilir veya solunumu tamamen durmuş olabilir. Bu gibi durumlarda hastaya solunum desteği verebilen bir araca ihtiyaç vardır. acil yardım ambulansında araca sabit oksijen tankı mutlaka bulunmalı ve dolu olmalıdır. Ayrıca hastanın transferi esnasında kullanılacak oksijen tüpü de mutlaka dolu bir şekilde bulunmalıdır.

Acil Yardım Ambulansının Donanımı Nasıl Olmalıdır?
Acil Yardım Ambulansının Donanımı Nasıl Olmalıdır?

Tıbbi Cihazı Eksiksiz Olmalı

Hastaların hayati fonksiyonlarını gösteren tıbbi cihazların acil yardım ambulansında tam ve eksiksiz olması da hasta için önemlidir. Oksilop, defibrilatör ve glikometre gibi tıbbi cihazlar donanımlı bir cihazla bulunması gereken başlıca tıbbi ekipmanlardır.

Tıbbi Sarf Malzeme Eksiksiz Olmalı

Tıbbi sarf malzeme denilen hasta için kullanılan tüm malzemelerdir. Bunun içine eldiven, pamuk, enjektör ve damar yolu malzemeleri girebilir. Bu tip malzemeler hiçbir zaman basit olarak algılanmamalı ve eksiksiz bulunmalıdır.

Sağlık Ekibi Olmalı

Her ambulansta sağlık ekibi bulunmaktadır hastanın durumuna göre ambulans kategorileri değişmektedir ve bu durumda sağlık ekibinin özelliklerini değiştirmektedir. Acil tıp teknisyenleri rutin olarak her ambulansta hizmet veren sağlık çalışanlarıdır. Bunun dışında hastanın durumuna göre hemşire ve hekimde ambulansta bulunabilir. Bu ekibin bulunduğu ambulanslar mevcut olup gidilen hastanın durumuna göre hareket etmektedirler.

İzolasyon Malzemeleri Bulunmalı

Acil ambulansın nereye ve hangi hastaya gideceği belli olmaz. Bundan dolayı izolasyon malzemelerinin de mutlaka olması gerekir.

Bu malzemeler arasında;

  • Koruyucu tulum ve önlük
  • Siperlik ve gözlük
  • Cerrahi maske ve FFP3 maske

Olması gereken özellikli malzemelerdendir. Koruyucu ekipmanlar sağlık çalışanlarının kendilerini bulaşıcı bir hastalıktan korumak amacı ile mutlaka olmalıdır. Sağlık çalışanları hastalara hizmet verirken öncelikle kendi sağlıklarını düşünmek zorunda olan ve zor şartlarda çalışan bir meslek grubudur.

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz