Ambulans Hangi Durumlarda Aranır

Sağlık hizmetleri kapsamında yer alan 112 ambulans hizmeti, doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Bu hizmetin gereksiz yere meşgul edilmesi, hayatı tehlikede olan insanlara ulaşılamamasına neden olmaktadır. Ambulans hizmetinden doğru durumlarda yararlanmanız gerekir. Eğer ciddi bir durum söz konusu değilse 112 ambulans hizmetini meşgul etmemeniz daha doğru olacaktır. 112’yi hangi durumlar söz konusu olduğunda aramanız gerektiğini bilmelisiniz. Peki, ambulans hangi durumlarda aranırÖzel Ambulansın hangi durumlarda arandığını bilmek, belki de bir canın kurtulmasını sağlayabilir.

Kalp Krizi

Ambulansın aranması gereken durumların başında kalp krizi yer almaktadır. Damar tıkanıklığından dolayı meydana gelen kalp krizinde bireyler, hareket etmekte oldukça zorlanırlar. Ölüme neden olan en temel nedenlerden biri kalp krizidir. Bu durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman 112’yi aramanız gerekir. Kalp krizi geçiren siz ya da bir başkasıysanız, ambulansın gelmesini beklediğiniz sürede oturur vaziyette olmalısınız. Ayrıca mümkünse temiz havaya çıkılmalıdır. Kalp krizi, ambulansın aranması gereken temel durum olduğu için kesinlikle kendi başınıza müdahalelerde bulunmayınız.

Nefes Darlığı

KOAH veya astım hastalıklarında aniden gelen krizler, hastada büyük sıkıntılar meydana getirir. Bu iki hastalıkla ilgili bir atak söz konusu olduğu zaman 112’yi arayabilirsiniz. Ancak grip gibi hastalıklardan dolayı nefes darlığı yaşanıyorsa, bu durumda ambulansı aramanıza gerek yoktur. Bunun yanında psikolojik nedenlerden dolayı nefes darlığı yaşıyorsanız da yine ambulansı aramamalısınız.

Ambulans Hangi Durumlarda Aranır
Ambulans Hangi Durumlarda Aranır

Boğulma Durumları

Boğulma denildiğinde insanların aklına genellikle suda boğulma gelmektedir. Ancak tıpta, vücuda yeteri kadar oksijen gitmemesine de boğulma denilmektedir. Soluk borusuna herhangi bir besinin kaçması veya yabancı bir cismin kaçması gibi durumlarda boğulma meydana gelir. Bunun yanında soba zehirlenmesi ya da zehirli bir gaza maruz kalma sonucunda da boğulma yaşanabilir. Bu tür durumlarda da 112’yi arayabilirsiniz. Boğulmalar genel olarak yemek yerken meydana gelmektedir. Bu boğulmalarda birey, öncelikle öksürmelidir. Uzun süre öksürme ve bireyin yüzünde kızarıklıklar meydana geliyorsa 112’yi mutlaka aramanız gerekir.

Kazalar

Başta trafik kazaları olmak üzere başınıza gelen ciddi yaralanmalarda da 112’yi aramanız gerekir. Ev kazaları, işyeri kazaları, kırıklar, çıkıklar, elektrik çarpması, yanıklar ve burkulmalar yaşandığında ambulans hizmetinden yararlanabilirsiniz. Özellikle de trafik kazası söz konusu olduğunda ambulansı aramayı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Ne kadar erken ambulansı ararsanız o kadar hayat kurtarabilirsiniz. Tıpta erken müdahale son derece önemli bir kavramdır.

Durdurulamayan Kanamalar

Herhangi bir darbe sonucu meydana gelen kanamalar, eğer durdurulamıyorsa ambulans aranması gerektiren bir duruma dönüşür. Kanamanın şiddetli olması, bireyde büyük olumsuzluklara neden olabilir. Bu bakımdan kanama durmuyorsa ve bireyin hareket etmesi söz konusu değilse 112 acil sağlık hizmetleri aranmalıdır. Aşırı derece de kan kaybının yaşanması, ölüme bile neden olabilir. Ambulans gelene kadar temiz bir bez yardımı ile kanayan bölgeye baskı yapabilirsiniz.

Ambulansın Aranması Gereken Diğer Durumlar

Sağlık söz konusu olduğu zaman yapılan her iş, daha dikkatli yapılmalıdır. Ambulansı doğru durumda aramak, başkalarının da hayatını etkilemektedir. Bu nedenle ambulansın aranması gereken durumları çok iyi bilmeniz gerekir.

Ambulansın aranması gereken bazı durumlar ise şunlardır:

  • Şeker hastalığı komaları
  • Zehirlenmeler
  • Bilinç kaybı
  • Epilepsi
  • İntihar girişimleri
  • Yaralanma
  • Yüksekten düşme

Bu gibi durumlarda 112 ambulans hizmetini arayabilirsiniz. Bunlar dışında kalan ve acil olmayan bir durumda 112 acil sağlık hizmetlerini meşgul etmemelisiniz. Eğer en yakın sağlık kuruluşuna gidebilme şansınız var ise ambulansı aramak yerine bu kuruluşlara gidiniz. Böylece 112 acil sağlık hizmetlerini boş yere oyalamamış olursunuz.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz