Ambulans İçerisinde Olması Gereken Malzemeler

Acil yardım ambulansları ve yoğun bakım ambulansları hastalara herhangi bir kaza geçiren kişilere ilk yardım uygulanan ve müdahale edilen bir araç olduğu için oldukça önemlidir ve içerisindeki malzemelerin eksiksiz ve hijyenli olması gerekir. Olası bir durumda hastaya yapılacak olan ilk müdahale çok önemlidir bunun için hem ekipmanın eksiksiz olması hem de sağlık çalışanlarının çözüm odaklı olması gerekir.

Ambulansın içerisinde herhangi bir malzeme eksik olsa bile hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Hastalara olay yerinde ilk müdahale yapmak için ambulansın içerisinde bazı malzemeler olması gerekir. Canlandırma ünitesi, sedye, enjektör ve enjektör pompası, cenaze torbası, acil doğum seti gibi malzemelerin belli sayıda ambulansın içerisinde eksiksiz bulunması gerekir.

Ambulansın İçinde Neler Var?

Ambulanslar olay yerine giden herhangi bir kaza ya da olay sonucu olay yerinde bulunması gereken bir araçtır acil yardım ambulansında bulunanlar;

  • Faraş Sedye
  • Enjektör
  • Baş sabitleyici

Gibi malzemeler ambulansın içerisinde zorunlu bulunması gereken malzemelerdir.

Ambulans İçerisinde Olması Gereken Malzemeler
Ambulans İçerisinde Olması Gereken Malzemeler

Ambulansta Kaç Tane Sedye Vardır?

Her ambulansta bir tane ana sedye vardır hastaları nakil edebilmek ve taşıyabilmek için bir tane kombinasyon sedye ve bir tane de sırt tahtası vardır. Ambulanslarda bu sedyelerin yanında cenazeler için vakum sedye ve faraş sedye olmak üzere 4-5 tane sedye bulunur.

Scoop Sedye Nedir?

Scoop sedye ambulansın içerisinde bulunması zorunlu olan sedyelerden biridir. Kaza geçiren hastayı hareket ettirmeden hasta nakil ambulans içerisindeki ana sedyeye taşımak için kullanılan sedye türüdür.

Ambulans İçindeki Kişilere Ne Denir?

Özel Ambulanslarda bulunan belli sayıda görevli çalışan kişiler vardır. Bu kişilere paramedik, acil tıp teknisyeni denir. Olay yerinde bulunan kaza sonrası yaralanan hastalara ilk müdahaleyi yapan kişilerdir.

Sırt Tahtası Ve Eklemli Sedye Hangi Durumlarda Kullanılır?

Eklemli sedye kızaklı ve tekerleklidir. Bu sedyeler katlanabilir olduğu için hem hasta sarsmadan ambulansa taşınır hem de konforu sağlanır. Dolayısıyla eklemli sedye çok kullanılan ve bulundurulması gereken bir sedyedir. Sırt tahtası ise özellikle kaza sonucunda omurga ya da bacak, boyun bölgesinde zedelenmeler olan yaralılar için kullanılır. Ambulans Kiralama hizmetimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz