Ambulans Tipleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde farklı amaçlar ile kullanılan atipleri vardır. Ambulansın çeşidine göre bulundurduğu ekipman değişiklik gösterir. Peki, ambulans tipleri nelerdir?

Bazı ambulans çeşitleri şunlardır:

Bu Özel ambulanslar farklı amaçlar için kullanılabilir. Ambulans çeşidi farklı özellikleri içerisinde barındırır. Peki, özellikleri nelerdir? Bir göz atalım.

Hasta Nakil Ambulanslarının Özellikleri Nelerdir?

Nakil ambulansları içerisinde güvenli taşıma için kullanılan çok sayıda alet yer alır. Kişinin rahat şekilde gerekli adrese taşınmasını sağlar ve güvenlikten sorumludur. Nakil ambulansları içerisinde hastaya eşlik etmek için sağlık çalışanları yer alır. Diğer ambulanslardan farklı olarak mavi şeritlere sahip bir görünümü mevcuttur.

ambulans tipleri ve özellikleri

Acil Yardım Ambulansları Özellikleri Nelerdir?

Genellikle günlük hayatta en sık ihtiyaç duyulan ambulans çeşitlerinden bir tanesidir. Acil yardım ambulansları kırmızı çizgilere sahiptir. Diğer araçlara oranla daha fazla tıbbi malzeme barındırır. Genellikle ilk müdahaleyi yapmak ve hastanın yaşam bulgularını temel düzeyde tutmak için hizmet sunar. Bunun için ambulans içerisinde monitör, defibratör gibi donanımlar yer alır.

Bu donanımlara acil müdahaleler için gerek duyulur. Ambulans içerisinde uzman bir hekim yer alır. Bu hekim ambulans içerisinde yer alan ilaçları kullanma hakkına sahiptir. Ambulans içerisinde çok sayıda ve hayati öneme sahip ilaçlar yer alır. Yani bu ambulanslar yoğun bakım ünitelerinin sahip olduğu çok sayıda tıbbi malzemeyi içerisinde barındırır.

Sabit Nokta Ambulansları Özellikleri Nelerdir?

Sabit nokta ambulansları önlem amacıyla hizmet veren ambulanslardır. Genellikle kalabalık ortamlarda hizmet verir. Maç alanlarında veya toplantı yapılan büyük alanlarda yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı müdahale etmek için hazırda bekler. Bu ambulanslar acil hizmet veya nakil amacıyla da hizmet sunar.

Sahip olduğu ekipmanlar sayesinde işlevsel amaçlar için kullanılır. Yoğun bakım ambulansı olarak da kullanılabilen bir kapasitesi vardır. Her türlü tehlikeye karşı önceden önlem alır. Ambulans içerisinde sedye yer alır. Ufak yaralanmalar için ayakta muayene hizmeti de sunar. Çoklu yaralanmalar söz konusu ise sabit ambulansların sayısı artış gösterebilir. Genellikle tehlikeli meslek gruplarının çalıştığı alanlarda güvenlik amacıyla hizmet verir.

Hava Ambulansları Özellikleri Nelerdir?

Bazı durumlarda kişiye müdahale etmek için karayolu yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda hava ambulansları devreye sokulur. Bu ambulanslar ile organ taşıma, hasta transferi ve cenaze taşıma gibi işlemler yapılır. Genellikle uçak veya helikopter ambulans hizmeti sunar. Uçakların içerisinde yeterli ekipman bulunur. Hastanın uçak ile transfer edilmesi için doktorun onayı gerekir.

Doktor uçabilir raporu verirse hasta bu ambulanslar ile nakil edilir. Ayrıca bu ambulanslar diğerlerine oranla daha hızlıdır. İçerisinde uçağı kullanan bir görevli ve en az 2 sağlık çalışanı yer alır. Hastanın durumuna göre kişi sayısı değişiklik gösterir. Organ nakillerinden kısa zaman içinde organın karşı tarafa transfer edilmesi gerekir. Bu durumda en doğru ambulans seçimi hava ambulansı olacaktır. Özellikle uzak mesafeler için oldukça önem arz eder.

Deniz Ambulanslarının Özellikleri Nelerdir?

Bu araçlar gerekli tıbbi donanıma sahip deniz araçları olarak bilinir. Deniz ambulansları üzerinde hangi firmaya ait olduğunu belirten logolar yer alır. Ayrıca üzerinde iletişim bilgilerini de barındırır. Her saatte nakil ve tıbbi müdahale hizmeti sunar. İçerisinde araç kullanım belgesine sahip kişi, doktor ve sağlık personeli bulundurur. Tele sağlık hizmeti sunar. Geniş taşıma kapasitesine sahiptir ve kullanılan araç içerisinde refakatçi için de özel olarak tasarlanmış alanları mevcuttur.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz