Ambulansa Yol Verme Kuralları Nelerdir?

Gün geçtikçe artan kazalar ve ortaya çıkan ani sağlık durumları nedeniyle birçok kişinin ilk yardım bilincinde olması gerekir. İlk yardım uygulama yetkisine ve bilgisine sahip olmayan kişiler olay yerinde panik ve kalabalık oluşturmaktan başka vasfa sahip olmayacaklar. Bu da demek olur ki kaza durumlarında ve herhangi bir ani durumda ancak sağlık ekiplerinin gelmesini beklemektir. Sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşması için trafiğin o yoğunluğu ile uğraşmak ayrı bir sorundur. Toplumda ambulansa yol verme kuralları nelerdir? Bu bilginin detaylı bir şekilde her vatandaşa aktarımı sağlanmalıdır.

Hayati Önem Taşıyan Ambulansa Yol Verme Konusu

Günlük hayatta trafikte iken ambulans sireni duyulduğunda nasıl yol vereceği sanıldığından da büyük önem arz eder. Doğru bir hareket yapmadığınız için birilerinin hayatına mal olabilirsiniz. Hasta canı ile uğraşırken ambulans şoförü de zamanla yarışır. Bu yüzden yapılması gereken adımlar sırayla ve öncelik arz eden durumlardır.

Yol Verme İşlemi Sırasıyla Nasıl Olmalıdır?

Ambulans sesini duyduğunuz andan itibaren tek odaklanılması gereken şey sıkışık olan bu trafikte nasıl yol verileceğidir.

Yapılacak işlemler sırasıyla şu şekildedir;

  • Sesin geldiği yeri anlamaya ve aynalardan görmeye çalışın.
  • Hızınızı düşürüp yavaşlayın ama ani fren yapmayın
  • Aracınızı yol kenarına doğru çekmek için hamle yapın.
  • Yol açacakken şerit değiştirmeniz gerekiyorsa eğer mutlaka sinyal vererek geçiş yapınız.
  • O esnada kavşakta kaldıysanız hareketsiz kalıp ambulansın geçmesini bekleyiniz.
  • Kırmızı ışıkta yakalanırsanız geçtiğinizde size ceza yansımaz. Burada yapılması gereken ise yavaşça kenara çekmek olmalıdır.
  • Ambulans rahat bir şekilde geçtikten sonra trafik normal akışına dönebilir. Ambulansın arkasından hız yaparak gitme yanlışına düşmeyiniz.

Yukarıda bahsedildiği işlemler yapılırsa daha sağlıklı bir yol verme eylemi gerçekleştirilir.

Ambulans Gibi Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar?

Trafikte sadece ambulanslara geçiş üstünlüğü yoktur diğer kamu kuruluşlarından üstünlükleri mevcuttur. Örnek verilirse itfaiye araçları, polis araçları, Jandarmalar, kötü hava koşullarında çalışan kar ve buzlanmalar için çalışan araçlar, organ nakil ve doku taşıyan araçlar gibi pek çok aracında önceliği mevcuttur. Ambulans Kiralama ve Hasta Nakil hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

 

 

 

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz