Ambulanslar Kırmızı Işıkta Geçebilir Mi?

Ambulanslar içerisinde hasta ve yaralı taşıyan araçtır ve geçiş üstünlüğü olan araçtır. Ambulans içerisinde doku, organ herhangi bir uzuv taşıyorsa ya da içerisinde hasta ya da yaralı varsa siren çalarak kırmızı ışıklardan geçebilir.

Ambulans Hangi Yoldan Gider?

Ambulanslar seyir halindeyken ve içerisinde hasta ya da yaralı varken sol şeritten sirenle gelir. Sağ şeritteki araçlar ise rahat hareket edebilir eğer özel ambulans sağ şeritte siren çalarak geliyorsa içerisinde hasta ya da yaralı vardır şeritteki araçların sağda olanlar sağa, solda olanlar ise sola çekilmeli. Bu sayede ambulans hızlı ve seri bir şekilde hastayı hasta nakil ile hastaneye yetiştirebilir.

Ambulans İçin Kırmızı Işıkta Geçilebilir Mi?

Ambulans siren çalarak bulunduğunuz şeritten geliyorsa ona yer vermek için kırmızı ışıkta geçerseniz trafik ihlali sonucu ceza yazılmayacağı olası bir durumdur. Yani ambulans bulunduğunuz şeritten siren çalarak geliyorsa ve siz ona yol vermek için kırmızı ışıkta geçerseniz ceza yazılmaz.

Ambulansa Nasıl Yol Verilir?

Ambulanslar bulunduğunuz şeritten geliyorsa ona yol vermelisiniz çünkü hasta ya da yaralıyı seri ve hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirmesi gerekir.

Ambulans geliyorsa ona yol vermek için;

  • Öncelikle sakin olmanız gerekir.
  • Ambulansın hangi yönden geldiğini tespit etmelisiniz.
  • Ani fren yapmamalısınız ve yavaşlamanız gerekir.
  • Ambulansa yol vermek için şerit değiştirmeniz gerekiyorsa kuralları ihlal etmeden dikkatli bir şekilde şerit değiştirmeli.

Ambulansın Geçiş Üstünlüğü Var Mı?

Geçiş üstünlüğü olan araçlarda ışıklı uyarı işareti denilen uyarı bildirimi vardır. Bu ışıklı uyarı işareti bir yere sabitlenmiştir ancak çıkarılıp tekrar takılabilir. Eğer ambulansın içerisinde uzuv varsa kırmızı-mavi yanar.

Mavi Ambulans Geçiş Üstünlüğü

Ambulanslarda mavi şeritli olanların geçiş üstünlüğü yoktur. Açıklananlara göre mavi şeritli hasta nakil araçlarının yani ambulansların kırmızı şeritli ambulanslar gibi geçiş üstünlüğü yoktur ancak kırmızı-mavi şerit olduğunda ambulanslarda geçiş üstünlüğü sağlanır.

Ambulans Geçiş Üstünlüğü Hakkını Görevli Olmadığı Zamanda Kullanabilir Mi?

Ambulanslar hasta ya da yaralı taşıyan önemli araçlardan biridir. İçinde hasta varsa ambulansa geçiş üstünlüğü hakkı tanınır ama zorunlu olmadığı halde geçiş üstünlüğü sağlanması yasaktır. Ambulans Kiralama hizmetimiz için bizimle iletişime geçin.

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz