Ambulanslara Seyir Halinde Nasıl Yol Verilir?

112 ambulanslarının acil durumlar karşısında trafikte öncelikli geçiş hakları vardır. 3 şeritli bir yolda trafiğe girildiğinde araçlar sağa ve sola doğru kayacak ve ambulans itfaiye gibi araçlara yol verecek. Orta şeritte bulunan araçlar da sağa ve sola doğru kayacak. Bu şekilde özel ambulans ve itfaiye gibi acil durumları olan araçlar geçiş sağlayabilecek. Ambulanslara seyir halinde nasıl yol verilir? Sorusunun cevabı da bu şekilde bulunmuş olur.

Ambulansların Geçiş Üstünlüğünde Fermuar Sistemi

İki şeritli yollarda emniyet şeridinin vermiş olduğu pay sayesinde araçlar yarımşar şerit kayarak ambulansa yol verebilecek. Ambulansın sesini duyan sürücüler bu şekilde sağa ve sola ayrılarak ambulansa yol verirler. Orta şeritten ambulans oldukça hızlı bir şekilde geçiş yapabilir. Bu sisteme fermuar sistemi denir.

Hangi Araçlar Geçiş Üstünlüğüne Sahip?

Birçok aracın acil durumu söz konusu olduğu zaman şeritten yol açılmalıdır. Bunu birçok insan bilmiyor ancak sağa ve sola geçerek orta şerit açılıyor ve acil durumu olan araçlar geçiyor.

Bu araçlar şunlardır;

  • Organ ve doku nakil araçları
  • İtfaiye araçları ile buna benzer acil müdahale araçları
  • Sanık ve suçluları takip eden, güvenlik ve zabıta araçları
  • Trafik güvenliğini koruma ya da trafik kazasına el koymak amacı ile kaza yerine giden trafik polislerine ait araçların öncelikleri vardır.
  • Afet ve acil durum hallerinin görevli araçları

Bunun gibi birçok aracın önceliği bulunuyor.

Geçiş Üstünlüğünü Kim Suiistimal Ediyor?

Trafiğin çok yoğun olduğu durumlarda insanlar trafiği suiistimal eder. Kamu araçları yoğun trafik olduğunda özel çakarlarını açarak trafikte önceliği suiistimal ediyor. Belediye görevlilerinin resmi araçları trafiği bu şekilde suiistimal edebiliyor.

Ambulansa Yol Vermenin Önemi?

Trafikte geçiş üstünlüğü olan ambulanslara yol vermek hayati önem taşıyor. İklim şartları, coğrafi koşullar, yolların kapanması ve daha birçok sebepten ötürü hastaneye ulaşmak güç bir hal alabiliyor. Ambulansın içinde bulunan hastayı en hızlı en güvenli ve en sağlıklı şekilde hastaneye yetiştirmek, ambulansların görevidir. Hastayı ne kadar kısa sürede hastaneye yetiştirirse o kadar iyi olur. Hasta Nakil ve Ambulans Kiralama hizmeti için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz