Bulaşıcı Hastalıklarda Ambulans İle Nasıl Hasta Taşınır?

Ambulanslar, yüzeylerinde barındırdıkları enfeksiyonlar nedeniyle oldukça tehlikeli araçlardır. Bu nedenle çok iyi şekilde temizlenmeleri ve dezenfekte edilmeleri gerekmektedir. Ambulanslarda aklınıza gelebilecek her türlü hasta taşınmaktadır. Bu hastaları güvenli şekilde hastaneye ulaştırmakla yükümlü olan ambulanslar, hemen her türlü bakterilere maruz kalabilirler. Hasta Nakil hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin.

Ambulanslar, bulaşıcı hastalık taşıyan insanları da hastanelere götürürler. Ancak bu hastalıklara karşı çok ciddi tedbirlerin alınması gerekir. Çünkü hem ambulans görevlilerinin hem de hastanın ekstra tedbirler alması, bulaşma riskini düşürecektir. Bu derece riskli hastalar, özel sedyelerde kapalı şekilde bulunmalıdır. Peki, bulaşıcı hastalıklarda ambulans ile nasıl hasta taşınır?

Kullanılan Malzemeler Enfekte Edilir?

Bulaşıcı hastalık taşıyan hastalar ambulansla taşınırken oldukça dikkatli hareket edilir. Bu hastalar için kullanılan materyallerin özel bir işlemden geçmeleri gerekir. Aksi halde bulaşma riski artabilir. Hasta taşınırken özel korumalı bir sedyeye alınır. Böylece doğrudan bir temas oluşması engellenir. Materyallerin özel işlemlerden geçmesi, bulaşıcı hastalığın başkalarına da bulaşmasına engel olur. Böylece daha güvenli bir taşıma sağlanır.

Hasta Özel Sedyeye Konur

Bulaşıcı hastalığa yakalanan bireyler, özel sedyelerde taşınır. Bu sedyeler sadece bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda kullanır. Bulaşıcı hastalık sedyeleri, hastaya yakın temas sağlanmaması açısından önemlidir. Özellikle de solunum yolu ile bulaşan bir hastalık söz konusuysa bu sedyelerin daha dikkatli şekilde kullanılmaları gerekmektedir. Sedyenin etrafı, özel şeffaf bir örtü ile kapalıdır. Çalışanların bu hastalıkları taşıyan kişilere kolay müdahale edebilmeleri için özel açık alanlar vardır. Sadece bu alanlar kullanılarak hastaya gerekli müdahale yapılır.

Ambulansın İçi Havalandırılır

Bulaşıcı bir hastalığa yakalanan kişiler, ambulansla taşınırken daha farklı önlemlere tabi tutulur. Ambulansın içi düzgün şekilde hava almalıdır. Böylece ambulansın içerisine temiz hava girer.

Materyaller Kullanıldıktan Sonra Hemen Atılır

Özel Ambulans ile taşınan hastaya müdahale için birtakım materyaller kullanılır. Bu materyallerin tek kullanımlık olmaları gerekir. Kullanımdan sonra hemen ortadan kaldırılmalı ya da dezenfekte edilmelidir.

Bulaşıcı Hastalığa Yakalanan Hastaları Taşırken Dikkat Edilenler

Bulaşıcı hastalığa yakalanan hastaları taşırken dikkat edilenler şunlardır:

  • Materyaller kullanıldıktan sonra hemen atılır.
  • Aynı materyal iki defa kullanılmaz.
  • Aynı hastaya birden fazla müdahale edilmesi durumunda, her müdahaleden önce eldiven değişikliği yapılır.
  • Ambulansta görevli olan bireyler, bulaşıcı hastalıklar için üretilen korunma giysilerini giyerler.
  • Hem hastaya hem de kendilerine cerrahi maske takarlar.

Bulaşıcı hastalıklar çok tehlikelidir. En ufak bir önemsizlik hastalığı kişiden kişiye yayar. Ambulans Kiralama hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz