Ev Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Ev içerisinde bazı kazalar meydana gelebilir. Bu kazalar farklılık gösterir. Ancak oluşma riski her zaman vardır. Bu gibi durumlarda bazı ilk yardım yöntemlerini bilmek sizin veya ailenizin hayatını kurtarabilir. Oluşabilecek her kaza ihtimaline karşı uygulanacak ilk yardım tekniği farklıdır. Bu teknikler kesinlikle bilgi sahibi olunarak uygulanması gereken tekniklerdir. Herhangi bir ilk yardım eğitimi almamışsanız kesinlikle uygulamamanız ve ambulans çağırmanız gerekir. Peki, genel olarak meydana gelebilecek ev kazalarında ilk yardım nasıl yapılır?

Sık Meydana Gelebilecek Ev Kazaları

Günlük yaşam çerisinde her alanda bir kaza geçirme tehlikesi olabilir. Bu alanlara kendimizi en güvende hissettiğimiz evlerimizde dahildir. Yemek yaparken, duş alırken, temizlik yaparken, yemek yerken hatta uyurken bile bir kaza geçirebilir veya başka bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunlar gibi beklenmedik durumlarda bazı ilk yardım tekniklerini bilmek hayat kurtarıcı nitelikte olabilir.

Uygulanabilecek İlk Yardım Teknikleri

Her kaza için uygulanan ilk yardım tekniği farklıdır. Bu teknikleri uygulamak için mutlaka yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmak teknikleri uygulamak için tek başına da yeterli olmayabilir. Paniğe kapılmamak, sakin kalmak, çevreden yardım istemeyi ve çevreyi yönlendirmeyi bilmekte çok önemlidir.

Ev kazalarında sıklıkla uygulanan teknikler ve yapılması gerekenler şunlardır;

  • Heimlich manevrası tekniği.
  • Kalp masajı.
  • Batan herhangi bir cisim çıkarılmaya çalışılmamalıdır.
  • Bilinenin aksine yanıklara buz uygulanmamalıdır.
  • Kırılan uzuv varsa sabitlenmelidir.
  • Elektrik çarpması meydana geliyorsa öncelikle elektrik akımını kesin ve elektrik çarpan kişiye bir cisimle bile olsa temas etmeyin.
  • Kimyasal zehirlenmelerde zehirlenme yaşayan kişiyi kusturmayın veya başka bir şey içirmeyin.
  • Açık bir yara varsa sıkı bandaj yaparak yaranın üzerinin kapatmayın. Uygulanacak tekniklere ek olarak en önemlisi de konu hakkında bir bilginiz veya eğitiminiz yoksa hiç bir uygulamada bulunmayın ve sadece kişinin bilinci açıksa sakinleştirmeye ve paniğe kapılmasını önlemeye çalışın.

Heimlich Manevrası Nedir?

Evde meydana gelebilecek kazaların birçok yemek yerken meydana gelir. Boğaza bir şey takılması ölüme bile sebep olan önemli kazalardan birisidir. Bu gibi durumlarda uygulanan ilk yardım tekniğine verilen ad heimlich manevrasıdır. Boğanıza bir şey takılan kişinin arkasına geçerek sırt ve mideye uygulanan baskılarla yapılır. Bu tekniğin çocuklara ve bebeklere yapılma şekilleri farklılık gösterir. Tek bir teknik kesinlikle her yaştan bireye aynı şekilde uygulanmaz. Özel Ambulans, Hasta Nakil ve Ambulans Kiralama hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz