Hasta Nakil Ambulansı Neden Gereklidir?

Hasta nakil ambulansları hastaların evden hastaneye, hastaneden eve yada durumu stabil olan hastaların gerek şehir içinde gerekse şehir dışındaki sağlık kuruluşlarına sevkinin yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Hasta nakil ambulansları diğer ambulanslardan farklı olarak mavi şerit içerir. Mavi şeride sahip olan bu hasta nakil ambulanslarının içinde tüm gerekli ekipmanlar bulunmaktadır. Alanında uzmanlaşmış sağlık personellerinin gözetiminde hasta güvenli şekilde sağlık kuruluşuna ya da dilediği noktaya ulaştırılır.

Hasta nakil ambulansları neden gereklidir? Normal ambulanslardan farkı nedir, gibi sorular hasta yakınlarının kafalarında soru işaretleri yaratabilir. Hasta nakil araçlarının varlığı aslında hastaların sağlık merkezlerine kadar güvenli seyahat etmelerine olanak sağlaması açısından gereklidir. Zira normal binek araçlarla hasta konforlu ve güvenli şekilde sağlık merkezlerine gelmesi çok ta mümkün değildir. Hastaların fazla kıpırdamadan güvenli şekilde sağlık kuruluşlarına getirilmesi hiç kuşkusuz ki hastanın sağlık gidişatı açısından oldukça önemlidir.

Hasta Nakil Ambulansı Nedir?

Hasta nakil Özel ambulansı, acil tıbbi yardıma gereksinimi olmayan hastanın yada yaralının sağlık kuruluşuna transferi için kullanılan araçlardır. Bu ambulanslarda mavi şerit bulunur. Ayrıca ambulansın içinse sürücünün yanında mutlaka acil tıp teknisyeninin bulunması zorunludur.

Hasta Nakil Transferi Nasıl Yapılır?

Hasta nakil ambulansları ile dilediğiniz sağlık kuruluşuna gidebilir ya da ambulans sürücüsünden sizi en yakın sağlık kuruluşuna götürmesini isteyebilirsiniz. Hasta nakil aracı hastaların tercihine göre hareket eder. Kendiniz için ya da hasta yakınınız için hasta nakil araç hizmetini sağlık hizmeti veren firmalardan talep edebilirsiniz.

Firmada yer alan alanında uzman sağlık görevlileri tarafından hastayla ilgili genel bilgiler alınır. Hastanın durumunun kritikliğine göre adres bilgileri alınarak ambulans ekibine bildirilir. Kısa zamanda hastanın adresine gelen sağlık ekibi ön muayene yaparak hastaya gerekli tıbbi yardımda bulunur. Hasta özenle sedyeye yerleştirilerek en yakın sağlık kuruluşuna ya da hasta yakınının istediği sağlık merkezine transferi sağlanır.

Hastanın nakil ambulansı içinde geçen süre içerisinde sağlık bulguları kayıt altına alınarak hastanenin doktoruna teslim edilir. Aynı zamanda ambulansta geçen süre içinde hastanın kıpırdamandan stabil şekilde kalması sağlanır. Hasta stabil şekilde hassasiyetle hastane odasına kadar transferi yapılır.

Hasta Nakil Ambulansı Nasıl Temin Edilir?

Ambulanslar kendi aralarında birtakım belirleyici özelliğe sahiptir. Üzerinde mavi şeride sahip olan ambulanslar hasta nakil ambulansı olarak isimlendirilmiştir. Bu ambulanslarda bulunan mavi şerit, hastanın gerek ayakta gerekse yatarak sağlık merkezine naklinin yapılması için gerekli tüm teçhizatın var olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda hasta nakil ambulanslarının içinde alanında uzman sağlık personeli bulunması zorunludur.

Normal araçlarla hastayı sağlık merkezlerine ulaştırmak hastanın sağlık durumu açısından tehlike oluşturabilir. Dolayısıyla hasta nakil araçlarının bu dönemlerde temin edilmesi oldukça önemlidir. Sağlık alanında hastalara daha iyi koşullarda ambulans hizmeti sunan firmalardan 7/24 dilediğiniz zaman aralığında hasta nakil aracı talebinde bulunabilirsiniz. Firmanın alanında uzman ekibinden güvenilir ve konforlu hasta nakil ambulans hizmeti alabilirsiniz.

Hasta Nakil Ambulans Fiyatları

Sağlıkla ilgili bir durum yaşandığında hiç kuşkusuz ki her birey paradan ziyade sağlığının iyi olmasını düşünecektir. Fakat yine de kişi bir yandan hastasının sağlığını düşünse de ambulans çağırmanın bedelini aklına getirmektedir. Fakat hasta nakil ambulansları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre fiyat belirlemektedir.

Hasta nakil ambulansı hizmet fiyatları:

  • Şehir içi km başına
  • Şehir dışı km başına

Başlangıç bölgesinden ulaşılacak sağlık kuruluşuna göre km başına farklılık gösterebiliyor. Ambulans hizmeti fiyatları için alanında uzman firmalardan fiyat teklifleri alabilirsiniz.

 

 

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz