Ne Zaman Özel Ambulans Kiralama Yapılır?

Özel ambulanslar yükümlülükleri bakımından resmi ambulanslarla aynı özellikleri taşıyan ve hasta nakil hizmeti veren araçlardır. Özel ambulans firmalarının çalışabilmesi ve ambulanslarla nakil hizmeti verebilmesi için sağlık bakanlığından onay alınması gereklidir.

Ayrıca ambulanslarda nakledilecek hastanın rahatı ve ortaya çıkabilecek sağlık problemleri için gerekli tüm donanımların sağlanmış olması ve acil müdahale yapabilecek bir ekibin bulunması da şarttır.

Bu yönleriyle hastaların sağlık birimlerine ya da kalacağı ev ve diğer mekanlara transferi gereken durumlarda güvenle özel ambulans hizmeti alınabilir.

Özel Ambulansların Özellikleri Nelerdir?

İnsan sağlığı söz konusu olduğu için özel ambulanslarla hasta nakli hizmeti veren firmaların sorumlulukları yönetmeliklerle sıkı şekilde düzenlenmiştir. Resmi ambulanslarda hasta nakli için bulunması gereken her türlü donanımın özel ambulanslarda da sağlanması gerekir. Sağlık bakanlığından her ambulans için ruhsat alınması gerekli denetimlerin yapılmasının sağlanması da şarttır.

Özel ambulanslarda hastalara acil müdahale yapabilecek bir ekip bulunur. Hasta nakil ambulanslarında en az bir sağlık personeli ve eğitimli bir şoför bulunur. Nakil dışında da sağlık hizmeti vermek üzere ruhsat almış ambulanslarda doktor da bulunmalıdır. Her ambulansta bulunması gereken tıbbi ve teknik donanımla ilgili kriterler de mevzuatta düzenlenmiştir.

Ambulansların Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen niteliklere sahip olması gerektiği gibi Sağlık Bakanlığından ruhsat alabilmesi için 5 yaşın altında olması da gerekecektir.

Ayrıca 2 yılda bir araçtaki tıbbi ve teknik araç gereçlerin muayenelerinin yapılması, siren cihazlarının kontrolünün sağlanması, tepe lambasının bulundurulması gibi yükümlülükler de yerine getirilmelidir. Hızlı haberleşmeyi sağlamak üzere araçta ve personelin kullanımında telsizler de bulundurulmalıdır.

Özel ambulansların taşıması gereken bir başka özellik de hastanın rahatça taşınabileceği ve müdahale edilebileceği ölçülere sahip olmasıdır. Ambulansların genişlik, yükseklik, uzunluk ölçüleri hakkında belirlenmiş bazı standartlar mevcuttur.

Ne Zaman Özel Ambulans Kiralama Yapılır?
Ne Zaman Özel Ambulans Kiralama Yapılır?

Özel Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Ambulanslar hizmet verdikleri alanlara göre farklı çeşitlerde değerlendirilir. Bu çeşitler şunlardır;

  • Hasta nakil ambulansları. Bu ambulanslar mavi şeritli ambulanslar olarak da adlandırılır ve hasta nakli için kullanılır. İçinde yeterli sayıda sağlık personeli ve nakil için gerekli tıbbi donanım bulunur.
  • Acil yardım ambulansları. Bu ambulanslar kırmızı şeritlidir ve içinde yoğun bakım için gerekli tıbbi ve teknik donanım bulunur. Monitör, defibrilatör, Transport ventilatör, infüzyon pompası, Pulse oksimetre, acil müdahalede kullanılan tüm malzeme ve ilaçlar bulundurulur.
  • Sabit Nokta Ambulansları. Bu tip ambulanslar miting, toplantı, organizasyon, maç ve benzeri sebeplerle kalabalık insan gruplarının bulunduğu yerlerde sabit şekilde bekleme hizmeti verir. Olası sağlık problemleri için tedbir olarak bulundurulur ve önlem amaçlıdır. Acil yardım ambulansları, hasta nakil ambulansları ya da yoğun bakım ambulansları bu amaçla kullanılabilir.
  • Yoğun bakım ambulansları. Yoğun bakım için gerekli tüm tıbbi cihaz ve donanımın bulunduğu ambulans tipidir. Sağlık personeli de yoğun bakım hizmeti verebilecek sayı ve nitelikte olmalıdır.
  • Hava ve deniz ambulansları. Hasta nakli, organ ya da cenaze nakli gibi amaçlarla kullanılan ambulanslardır.

Neden Özel Ambulans Kiralanır?

Hastaların sağlık birimlerine ya da sağlık birimlerinden evlerine taşınması gerektiği durumlarda özel ambulans kiralama hizmeti alınabilir. Hastanın rahatı ve sağlığına uygun şekilde nakledilebilmesi için özel ambulanslar verimli hizmetler sunar.

Özel ambulansla nakil yapıldığında hasta bulunduğu yerdeki yatağından özenle alınır, gidilecek adrese konforlu bir şekilde götürülür. Gidilen adreste de yine yatağına kadar götürülerek özenle yatırılır. Tüm bu aşamalarda serum, ilaç ve benzeri müdahaleler kesintiye uğramaz.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz