Özel Ambulans Çalışma Saatleri

Özel ambulanslar, çalışma hizmet detayları bakımından devlet ambulanslarından farklıdırlar. Bu ambulans sisteminde hastanelere bağlı olarak hizmet koşulları da değişebilmektedir. Özel ambulans sistemleri içerisinde belirlenen belgeler doğrultusunda hareket edilir. Yönetmelik koşullarına uyulmak zorundadır. Özel ambulans hizmetler içerisinde çalışma saatleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu yazımızda sizlerle özel ambulans hizmetleri ve çalışma saatlerinden bahsedeceğiz.

Özel Ambulanslar İle Normal Ambulansların Farkı Nedir?

Ambulans hizmeti, acil durumlar için gerekli görülen minibüslerle sağlanmaktadır. Bu araçlar gerek özel gerekse devlete bağlı olarak acil hizmeti verirler. Hastanelerin bünyesinde çalışan özel ambulanslar ve devlet ambulanslar bazı konularda birbirlerinden ayrılabilmektedirler. Özel ambulanslar ile devlet ambulanslarının saat farklılığı bulunmamakla birlikte bazı açılardan farklılık gösterirler.

Normal ambulanslar kalp krizi, trafik kazaları gibi durumlarda müdahale için gerekli olan, çok acil durumlarda hizmet veren araçlardır. Bu araçlar en yakın sağlık kuruluşuna hastaları taşımak için acil olaylarla ilgilenirler. Özel ambulanslarda ise durum biraz daha farklıdır. Bu ambulanslarda durumun aciliyeti önemli olmadan sizleri gideceğiniz noktalara eriştirirler. Herhangi bir olay farkı gözetmeksizin hizmet alabileceğiniz ambulans türüdür.

Özel ambulansların normal ambulanslardan bir diğer farkı ise bu araçların daha yeni modellere sahip olmasıdır. Ayrıca iç donanımları ve ekipmanları olarakta daha gelişmiş özel nakit hizmetleri verebilir bir kapasiteye sahiptirler. En yakın sağlık kuruluşları yerine hastaların tercih ettiği noktalara erişim sağlarlar. Ayrıca rutin bir kontrol için dahi özel ambulansları çağırtabilir, naklinizin yapılması işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Ambulans Çalışma Saatleri
Özel Ambulans Çalışma Saatleri

Özel Ambulansların Çalışma Saatleri Neye Göre Belirlenir

Özel ambulans hizmetleri içerisinde önemli olan noktalardan biri de çalışma saatlerinin durumudur. Ambulansların özel ambulans çalışma saatleri mevzuat bilgi sistemi kapsamında belirlenir. Bu veriler bakanlığın aldığı kararlar doğrultusunda açıklanır. Ayrıca ambulansların güvenilir bir hizmet vermesinde birçok maddeden birisi çalışma saatleridir. Ambulanslar ve acil sağlık araçları ile ambulans hizmetleri yönetmeliği, ambulanslar hakkında uyulması gereken detayları içermektedir.

Acil sağlık araç uygunluk belgesi, ambulans servisinde çalışan hekimlerin durumu, görev ve sorumlulukları gibi noktalarda yönetmelik kapsamı dâhilinde açıklanır. Özel ambulans hizmetleri ile ilgili dikkate alınması gereken birçok nokta özel hastaneler dâhilinde devlet denetimi içerisinde gerçekleştirilir.

Özel Ambulansların Çalışma Saatleri

Kullanıcılarına özel olarak hizmet sağlayan özel hastaneler gibi özel ambulanslarda bulunmaktadır. Özel ambulans kullanımı özellikle zor gidilen noktalara erişimde, olağanüstü olayların yaşanması durumlarında, kişisel taleplerde gerçekleşebilir. Bu ambulansların özel ambulans çalışma saatleri için ise 7/24 hizmete açık olduklarını söyleyebiliriz.

 

Sağlık bakanlığı tarafından ruhsat kazanan bu araçlar için özel iştirakler olduklarını söyleyebiliriz.

Bu demektir ki bu araçlar bakanlık bünyesinde ancak devlet kurumları dışında hizmet sunmaktadırlar. Ayrıca 112’den bağımsız olarak çalışmalarından dolayı, kullanım saatleri ve çalışma saatleri kısıtlı görülmektedir. Bu araçların kullanımında da dikkat edilmesi gereken pek çok yasal yükümlülük olduğunu unutmamak gerekir. Ambulanslar dâhilinde sağlanan hizmetlerin içeriği de değişim gösterebilir.

Özel Ambulans Hizmetleri Nelerdir?

Özel ambulansların kullanımında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta olduğundan bahsetmiştik. Bu araçlar nakil hizmeti sağlarken hastaneler bünyesinde hizmet değişikliği gösterebilirler. Yalnız minibüs olarak değil helikopter ile de hizmet sağlanır. Ayrıca Sağlık bakanlığına bağlı olarak işleyen bu hizmetlerde denetime tabi olduklarını unutmamak gerekir.

Özel ambulans hizmetlerini;

  • Acil ambulans hizmeti
  • Hasta nakil hizmeti
  • Uçak ambulans hizmeti
  • Revir hizmeti
  • Evde bakım hizmeti
  • Ambulans kiralama hizmeti

Olarak sıralayabiliriz. Mavi ambulans şirketi olarak bu hizmetler dâhilinde yardımlar sağlanarak, hastaların daha kolay sağlık hizmeti almasına destek olunmaktadır.

 

 

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz