Özel Ambulans Nedir Hangi Hizmetleri Sunar?

Özel ambulans özellikle büyükşehirlerde artan nüfus kalabalığını göz önüne alırsak sağlık sektöründe olmazsa olmaz bir sağlık hizmetidir. Hastalar için acil tıbbi yardım ne kadar önemli ise hastanın hastaneden taburcu olması ve evine aynı hassasiyetle ulaştırılması da oldukça önemlidir. Bu nedenle özel ambulans hizmetlerine her insanın ihtiyaç duyabileceği anlar olabilir. Her geçen gün sağlık sektöründe artan nüfus nedeniyle yaşanan sıkıntılarda özel ambulans hizmetleri bir nevi sektörde iyileştirici etki yaratmıştır.

Son yıllarda özellikle kişilerde özel ambulans nedir hangi hizmetleri sunar gibi düşünceler oluşmaya başlamıştır. Bunun nedeni sağlık sektöründe artık normal ambulans hizmetlerinin yanı sıra özel ambulans hizmetlerinin de verilmeye başlanmasıdır. Özel ambulans aslında 112 ile çağrılan ambulanslarla aynı görevi görürler. Fakat sadece normal ambulansın yaptığı gibi sizi en yakın sağlık kuruluşuna değil de sizin istediğiniz bir hastaneye sizi ulaştırır.

Özel Ambulans Nedir Hangi Hizmetleri Sunar?
Özel Ambulans Nedir Hangi Hizmetleri Sunar?

Normal Ambulans ve Özel Ambulans Hizmetleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Özel ambulans hizmeti son yıllarda sağlık sektöründe çok fazla tercih edilir hale gelmiştir. Özel ambulans hizmeti ilk olarak bilgi ve tecrübe gerektiren bir iştir. Bu konuda belli bir deneyiminiz olmadan bu hizmeti veremiyorsunuz. Bu hizmet için sağlık personelleri belirli bir eğitime tabi tutulurlar.

112 acil olarak çağrılan ambulanslardan sundukları hizmet yönünden aynı olmakla beraber ambulansın donanımı ve konforu açısından farklılık gösterebilirler. Gerek özel ambulans hizmeti olsun gerekse normal ambulans olsun gerekli ilk yardımı yapabilmek için birtakım tıbbi malzemeler bulundurmalıdır. Ambulansların hijyenik ve havalandırma özelliğinin olması hastalar için önemli bir unsurdur.

Özel ambulansların normal ambulanslara göre en belirgin farkları şunlardır:

  • Özel ambulanslar normal ambulanslara göre daha yeni araçlardır.
  • Konfor ve ekipman açısından daha geliştirilmiştir.
  • Hastanın tercihine göre nakil hizmeti verir.
  • Hastaneden çıkış yapmak istediğinizde dilediğiniz noktaya sizi bırakır.

Gerekli kontroller için yeniden bir yakınınızla hastane gelmek için özel ambulans kullanılabilir. Özel ambulanslar normal ambulans hizmetlerine nazaran birtakım ayrıcalıkları hastalara sunarlar.

Özel Ambulansların Özellikleri Nelerdir?

Özel ambulanslar bilindiği üzere Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu ruhsatla hasta nakil hizmeti veriyorlar. Genel olarak normal ambulansların vermiş olduğu tüm hizmetleri tam anlamıyla yapabiliyor olmaları gereklidir. Özel ambulans araçları yeni ve modern ekipmanlara sahiptir. Ayrıca aracın niteliğine göre içinde bir sağlık görevlisi ve bir sürücü bulunmalıdır.

Özel ambulans hizmetinde dikkat edilmesi gereken en önemli detay hastaların yataktan yatağa geçiş sürecinde aynı hassasiyetle davranılmalıdır. Ambulans araçlarında tüm gerekli ekipmanlar tam olarak bulundurulmalıdır. Özel ambulans hizmetinde kullanılacak olan araç 5 yaşından eski olmamalıdır.

Ayrıca özel ambulans hizmeti veren araçlarda ön ve arka kısımlarında mavi renkte yanan tepe lambası ve siren cihazı mutlaka olmalıdır. Sağlık personelinde telsiz, aracın içinde de araç telsizi bulunması zorunludur. Özel ambulansın hasta kabini hastaların rahat edebileceği uzunlukta, genişlikte ve yükseklikte olmalıdır.

Özel Ambulansların Verdiği Hizmetler

Özel ambulanslar özellikle son yıllarda hastalar ve hasta yakınları tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni hiç kuşkusuz daha iyi şartlarda tıbbi yardım uygulayabilmesi ve hastanın tercihine göre dilediği sağlık kuruluşuna kısa zamanda ulaştırmasıdır. Özel ambulanslar hastaların ihtiyacına göre yenidoğan, yoğun bakım, obez ve çoklu ambulans gibi farklı hizmetleri verirler.

Özel Ambulans Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Özel ambulans hizmetleri ambulansların verdiği hizmet türüne göre fiyatlarında farklılıklar olabilir. Özel ambulans hizmeti fiyatları için firmalarla iletişim kurarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz