Özel Ambulans Ücretleri Ne Kadar Nasıl Hesaplanır?

Acil durumlarda ilk yardım ve yerinde müdahale son derecede ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu konuda acil sağlık ekibi ve ambulansların payı büyüktür. Özel ambulans firmaları çeşitli acil durumlarda, hasta nakil işlemlerinde hizmet veriyor. Günümüzde özel ambulans hizmetleri artık sağlık sektörü hizmeti olarak görülüyor. Özel ambulanslar, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsatlarla hizmet verebiliyor. Ayrıca şehirler arası hasta nakil araçlarının Karayolu Trafik Kanununa uygun bir donanıma sahip olması gerekiyor. Peki, özel ambulans nedir, ne gibi hizmetler veriyor, kısaca değinelim.

Özel Ambulans Nedir?

Ambulanslar bilindiği gibi hasta veya yaralı kişilerin güvenli bir şekilde tedavi noktasına ulaştırılmasını sağlayan araçlardır. Özel ambulanslar kamusal alanda hizmet veren ambulansların yetmediği durumlarda sağlık sektörü için mutlak bir ihtiyaç olarak görülüyor. Bunun için kamusal alan ambulans standartlarına uygun olması gerekmektedir. Özel ambulans firmaları sağlık alanında pek çok yerde hizmet verebilmektedir. Özellikle yatalak veya engelli hastaların nakil işlemlerinde güvenli ve rahat bir transfer sağlamaktadırlar. Şehirler arası hasta nakillerinde hastanın gözetim altında tutulması ve devam eden tedavinin takibi çok önemlidir. Özel ambulans sağlık personeli bu hizmeti yerine getiriyor.

Özel Ambulans Hizmetleri

Özel ambulans birçok yerde hizmet verebiliyor. 112 acil ekip hizmeti sunan özel ambulanslar, hastaneler arası nakil işlemlerini de yapıyor. Hastaneye gelemeyen randevulu yatalak veya engelli hastalar için de yine özel ambulanslar devreye giriyor. Özel ambulanslar, kamusal sağlık alanında oluşan boşluğu tamamlamakla beraber özel hastanelerin acil yardım hizmeti ve hasta nakil işlemlerini de yürütüyor. Özel ambulanslar ayrıca, belediye ve 112 acil sağlık ekiplerinin devreye giremediği her türlü organizasyon ve sportif etkinliklerde yerinde sağlık ve ambulans hizmeti veriyor.

Bunların yanı sıra özel ambulansların hizmet verdiği yerler;

  • Konserler
  • Düğünler
  • Festivaller
  • Spor etkinlikleri
  • Kongreler
  • Mitingler

Bu tür organizasyonlarda acil ambulans ve yerinde hizmet verildiği gibi gerekli yerlerde geçici revirler de kurulabiliyor. Bu revirler sayesinde ayakta tedavi hizmeti hızlı bir şekilde yerine getirilmiş oluyor ve kalabalık ortamlarda büyük kolaylık sağlıyor.

Mavi ambulans hizmetlerimizden faydalanmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Özel Ambulans Hizmeti Veren Firmalar

Günümüzde özel ambulans hizmeti veren pek çok firma bulunuyor. Fakat ambulans hizmeti almadan önce firma hakkında yeteri kadar bilgi edinmek gerekir. Özellikle hizmet verecek olan ambulansın gerekli donanım ve ekipmana sahip olması oldukça önemlidir. Ambulansların Sağlık Bakanlığı onaylı ruhsatlara sahip olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Ayrıca uzman sağlık personelinin de olması gerekir. Şehirden şehire hasta nakillerinde yeterli tıbbi ekipmanın yanı sıra yedek sürücünün olması da büyük önem taşır.

Özel Ambulans Ücretleri

Özel ambulans ücretleri ne kadar nasıl hesaplanır biraz da bu konuda bilgi verelim. Özel ambulans fiyatlarını belirleyen çeşitli unsurlar vardır. Özel ambulans fiyatları, verilen hizmetin düzeyine ve kalitesine göre ilgili kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Özel ambulans fiyatlarını belirleyen bu parametreler arasında araçtaki personel sayısı ve ambulans içi tıbbi ekipman ve donanım da yer almaktadır.

Acil yardım ambulanslarında en az iki sağlık personeli bulunması gerekir. Hasta nakil ambulanslarında ise bir sağlık personeli ile beraber toplamda üç personel olmalıdır. Acil yardım ve hasta nakil ambulansları arasında donanım farklılıkları vardır. Dolayısıyla tıbbi cihaz ve malzemede de farklılıklar olacaktır. Bu farklılıkların ücret hesaplanması üzerine etkileri olabilir. Diğer yandan hasta nakil ambulanslarında transferin yapıldığı güzergâh ve mesafe göz önünde bulundurulmaktadır. Firmalar tarafından tüm bu parametreler dikkate alınarak fiyat belirleniyor.

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz