Şehirler Arası Ambulans Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Hasta nakletmek hem sağlık çalışanları hem de hasta yakınları açısından oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle de şehirlerarası hasta nakli yapılacaksa bunun ön hazırlığının günler öncesinden yapılması gerekmektedir. Hastanın durumu, stabil olup olmaması veya nefes alışındaki en ufak bir değişiklik bile hastanın nakil işlemini erteleyebilir. Tüm bu durumların arasında bir de ücret durumunu düşünmek gerekir. Normal bir yolcunun seyahati bile oldukça pahalı iken hastanın sağlık ekipmanları ile donanımlı bir araç ile seyahati daha da yüksek ücretler çıkaracaktır. Hasta nakledecek olan herkesin ilk düşündüğü konu şehirler arası ambulans ücreti nedir konusudur. Bazı firmalar çok yüksek firmalara verebilmektedir.

Kilometre Bazında Ücret Hesaplama

Şehirler arası ambulans ücretlerinin ortalama bir rakamı olmakla birlikte hastayı nakledecek şirkete bağlı olarak da fiyatlar değişmektedir. Bazı kurumsallaşmış ve uzun yıllardır sektörde olan firmalara daha yüksek ücretler isteyebilirler. Bundan dolayı kilometre bazında fiyat alırken de birkaç firmaya sormakta fayda vardır. 100 kilometrelik bir yere giden hastayla 300 kilometrelik bir yola giden hastadan aynı ücret talep edilmez.

Gidilecek Noktaya Göre Hesap Yapma

Nakil ücreti belirleyen ikinci etken gidilecek yerdir.

  • Çok kırsal yerlere
  • Köylere ya da yayla benzeri yolu ve ulaşımı zor yerlere giden hastalardan daha yüksek ücret talep edilir.

Buradaki kıstas kilometreden ziyade yolun zorluğudur.

Ambulansın Donanımına Göre Hesaplama

Ambulans içinde olan donanım ambulansın ücretini belirleyen kıstaslardan bir tanesidir. Entübasyonda olan hasta taşınacaksa ve hasta için ventilatör kullanılacaksa ücret yüksek olur. Bu hastanın belirli aralıklarla aspire edilme mecburiyeti, ventilatör malzemeleri ve hastanın riski ücreti artırır.

Ambulansta Doktor Bulunmalı Mı?

Hayati riski olan hastalar için nakil öncesi hekimi doktorlu ambulansta taşınmasını önerebilir. Bu hastalar arrest riski olan, ventilatöre bağlı hastalar olabilir. Acil durumlarda hekim müdahalesi gerekebilir. ambulansta hekimin olması ücreti artırır. Hekim bir tercih değil burada mecburiyettir.

Hastanın Durumuna Göre Ücret Hesaplama

Hastanın tanısına göre de ücret düşük ya da yüksek çıkabilir. Solunum izolasyonu ya da temas izolasyonu olan hastadan sonra ambulansın dezenfekte edilmesi gerekeceğinden yüksek ücret çıkar. Ayrıca bu hastalarda ambulanstaki sağlık çalışanı da risk altında olacağından yine bu durum ücrete yansır.

 

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz