Ambulans İçerisine Kaç Refakatçi Alınıyor?

İnsan sağlığı her şeyden önce gelir. Sağlık alanında alınan tüm kararlar da yine insan sağlığı içindir. Her ne kadar dikkat edilse bile bazı durumlarda yaşanan kazalar kaçınılmazdır. İnsanın başına her an her şey gelebilir. Kaza ya da benzeri durumlarda oldukça fazla ihtiyaç duyulan ambulanslar, hayatımızı kurtarıcı bir önem taşırlar. Ancak ambulanslarda da bazı yönetmelikler uygulanmaktadır.

Bu yönetmeliklerde yazan kurallara uyulması, insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Ailenizden biri ya da bir yakınınız rahatsızlandığında ambulans içerisine refakatçi olarak kimlerin binebileceği konusunda da belirli bir karar bulunmaktadır. Peki, ambulans içerisine kaç refakatçi alınıyor? Sağlık Bakanlığı bu konuda gerekli olan tüm açıklamaları yapmıştır.

Ambulans İçerisine Refakatçi Alınmayacak

Önceden ambulans içerisine hasta yakınlarından biri alınabiliyordu. Ancak ambulans içerisinde yapılan müdahalelere engel olan refakatçiler artık ambulansa alınmayacak. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu yönetmeliğe göre artık ambulans içerisinde refakatçi bulundurulmayacaktır.

Bu kararın alınmasında çeşitli sebepler gerçekçe gösterilmiştir. Bu durum bazı hasta yakınlarından tepkiyle karşılanmıştır. Çünkü çoğu hasta yakını hastalarını yalnız başına hastaneye göndermek istememektedirler. Her ne kadar bazı kişiler tarafından kabul edilmekte zorlanan bir karar olsa da ambulans içerisine refakatçi olarak binmeniz mümkün değildir. Ancak bazı istisna durumlar, bu karardan muaf tutulmuştur.

Ambulans İçerisine Refakatçi Almanın Zararları Nelerdir?

Ambulans içerisine alınan refakatçiler, bazı davranışlar sergileyerek sağlık çalışanlarının olumsuz etkilenmelerine neden olabilir.

Ambulans içerisinde bulunan refakatçiler şu durumlara sebebiyet verebilirler:

  • Sağlık çalışanlarının doğru ve hızlı bir şekilde müdahale yapmalarına engel olabilirler.
  • Ambulans şoförünün olumsuz etkilenmesine sebebiyet verebilirler.
  • Hastaya rahat bir şekilde müdahale edilmesine engel olabilirler.

Bu tür olumsuzlukların meydana gelmemesi için ambulans içerisine refakatçi alınmamaktadır. Bu karara her hasta yakınının uyması zorunludur. Genelgede yazan istisna kişiler haricinde ambulanslarda hasta yakınları bulunamaz. Bu durum neticesinde ambulans içerisinde bulunan sağlık çalışanları daha iyi bir müdahale yapabilirler.

Çünkü bazı hasta yakınları, sağlık çalışanlarının müdahalelerine eleştiride bulunurlar. Hatta ambulans içerisinde yakınını kaybeden hasta yakınları, bu durumdan ambulans şoförünü ve müdahale yapan sağlık çalışanını suçlarlar. Bu tür sorunların meydana gelmesini önlemek amacıyla böyle bir karar alınmıştır.

Ambulans İçerisine Kaç Refakatçi Alınıyor?
Ambulans İçerisine Kaç Refakatçi Alınıyor?

Ambulans İçerisine Kimler Alınır?

Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde ambulans içerisine hasta yakını almak yasaktır, maddesi bulunmaktadır. Ancak emzirilen ya da yeni doğan bebekler bu durumdan muaf tutulmuşlardır. Bebeklerin anne adayına ihtiyaçları olabilir. Bu durumda bebekler ambulanslarda bulunabilirler.

Bebekler dışında ambulans içerisine başka hasta yakınları kesinlikle binemez. Bu konuda ısrar eden bazı hasta yakınları hakkında yasal işlem bile yapılmaktadır. Çünkü sağlık çalışanlarının buna kesinlikle izin vermemeleri gerekir. Ambulans içerisine refakatçi alınmamasının tek sebebi, hastanın sağlığı içindir. Bunun için her bireyin bu konuda anlayışlı davranması gerekir.

Hasta Yakınları Bu Karardan Memnun Değil

Ambulans içerisine refakatçi alınmaması konusunda çıkan yeni karar, bazı hasta yakınlarının hoşuna gitmemektedir. Ancak bu kural herkes için geçerli bir durumdur. Ambulans içerisine refakatçi alınması, hasta sağlığını daha da fazla tehlikeye sokabilir. Hatta bazı hasta yakınları, ambulans içerisinde sağlık çalışanlarına saldırmaktadırlar.

Bu gibi durumların meydana gelmesini engellemek amacı ile alınan bu karar, tüm Türkiye’de geçerlidir. Özellikle de sağlık çalışanlarının görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmeleri açısından bu karar, büyük bir önem taşır. Hasta yakınlarının bu konuda anlayışlı bir davranış sergilemeleri beklenmektedir. Yeni alınan bu karar henüz herkes tarafından bilinmese de kesin bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır.

Bize Ulaşın Whatsapp Yaz